تبلیغات
My PS Vita World - PSP یا Nintendo DS ؟

بین مطالب وب سایت جستجو کنید

"Welcome to the world of "PS Vita & PSP

     
سینا اسماعیلی
10:01 ب.ظ
پنجشنبه 8 مرداد 1394
PSP یا Nintendo DS ؟

در نسل هفتم از کنسولهای دستی ما شاهد رقابت دو کنسول از شرکتهای نینتندو و سونی بودیم که به ترتیب «Nintendo DS» و «PSP (PlayStation Portable)» نام داشتند.هر کدام از این کنسول ها دارای ویژگی های خاصی بودند که برتریهایی نسبت به هم داشتند.ولی اگر ما بخواهیم از نقطه نظر قدرت سخت افزاری و ظاهری به این دو کنسول دستی نگاه کنیم ،میفهمیم کنسول دستی PSP  دارای قدرت خیلی بیشتری نسبت به Nintendo DS  بوده است.در این مقاله ما به تشریح و مقایسه سخت افزار و امکانات هر دو کنسول و همچنین نگاهی بر نقش آنها در بازارهای جهانی خواهیم داشت...

برای نمایش ادامه مطلب به "ادامه مطلب" رجوع کنید...!

(نکته : این مقاله توسط بنده دانیال نوروزی و آقای امیرگلخانی به عنوان پرونده ی شماره ی ۱۶ فروردین ۱۳۹۱ مجله ی الکترونیکی گیملند (که منحل شد) به نگارش در آمده است)
 
الف : سخت افزار داخلی :
سخت افزار داخلی یک کنسول شامل پردازشگر مرکزی،پردازشگر گرافیکی و دیگر چیپ های دستگاه میباشد که ارتباط مستقیمی با ارائه ی قدرت پردازشی در بازیهای ویدئویی و عملکردهای دستگاه دارد.
در این بخش ما به مقایسه ی یک به یک سخت افزارهای موجود در دو دستگاه 
PSP  وNintendo DS  میپردازیم.

CPU -1 (پردازشگر مرکزی) :

(
PlayStation Portable (PSP  
پردازشگر مرکزی دستگاه PSP ، که نام تجاری آن  Sony CXD2962GG CPUیاAllegrex است بر پایه تکنولوزی ۹۰نانومتری ساخته شده است. این پردازشگر دارای قدرتی معادل ۳۳۳Mhz و ۳۲MG eDRAM با سرعت ۲٫۶GFLOPS  است.برای اثبات قدرت این پردازشگر به زبانی ساده تر،میتوان به کنسول PlayStation 2  اشاره کرد که پردازشگر اصلی آن به نام Emotion Engine دارای قدرت معادل ۲۹۹MHzدر آخرین مدل آن بود.پردازشگر مرکزیPSP  دارای یک هسته ی گرافیکی بسیار قوی در زمان خود بود که قدرتی معادل ۱۱۱MHz  در حالت عادی ، ۲MBeDRAM و توانایی پردازش پولیگن های ۳ بعدی را دارا بود.در کنار پردازشگر اصلی این دستگاه،ما شاهد یک چیپ به نامMedia Engine Chip هستیم که وظیفه ی انجام عملیات های پردازشی صوتی و تصویری غیر از بازیهای ویدئویی مانند فیلم و موزیک را برعهده دارد.این چیپ ۳۳۳MHz قدرت دارد و در مدل Fat ما ۲MB eDRAM و در Slim،۴MBeDRAM  را شاهد هستیم.
پردازشگر مرکزی 
PSP و چیپ Media Engine
Nintendo DS – 
دستگاه  Nintendo DS دارای دو پردازشگر مرکزی به نام ARM  است.پردازشگر اول ARM946E-S نام دارد و قدرتی معادل ۶۷MHz را دارا میباشد.این بخش مسئولیت پردازش و بررسی عملیاتهایی مانند رندر کردن ویدئو و بازیها و محرک گیم پلی بازی را برعهده دارد.پردازشگر دوم این دستگاه که به نوعی پردازشگر کمکی محسوب میشود،ARM7TDMI نام دارد که ۳۳MHz سرعت دارد.این بخش وظیفه تحلیل و پردازش خروجی صدا،قابلیت های بی سیم (Wi-Fi) و پردازش بازی های قدیمی GameBoy Advance را دارد.
مقایسه : همانطور که شاهد هستید، پردازشگر ۳۳۳MHz کنسول دستی PSPکه قدرتی بیش از پردازشگر مرکزیPS2  هم دارد به راحتی میتواند از سد پردازشگرهای بسیار ضعیف Nintendo DS که تنها ۶۷MHz قدرت دارند عبور کند.نکات جالب در مورد این پردازشگرها این است که پردازشگر مرکزی Nintendo DS که ARM  نام دارد یک محصول انحصاری نیست و در بسیاری از محصولات صوتی و تصویری دیگر مانند گوشی های سونی اریکسون سری K,M و W  استفاده شده و حتی همان پردازشگر در دستگاه PSP هم وجود دارد و بر روی چیپ ارتباط بیسیم (WLAN) آن قرار دارد.ولی پردازشگر مرکزی PSP  یک محصول انحصاری از سونی است و نمونه ی آن را در دستگاه دیگری شاهد نخواهیم بود.
  بدون شک برنده ی بخش پردازشگر کنسول دستی PSP با پردازشگر قدرتمند خود ، Allegrex خواهد بود.

در تصویر زیر نیز مبینیم که گیم پلی و گرافیک PSP یک سر و گردن از رقیبش بهتر است.

_______
۲- RAM Memory (حافظه ی اصلی)
(PlayStation Portable (PSP 
این دستگاه دارای ۳۲MB حافظه ی اصلی ساخت شرکت سامسونگ است (که در مدل Slim به ۶۴MB افزایش پیدا کرد) و سرعتی معادل ۳۳۳MHz را داراست.
Nintendo DS – 
این دستگاه دارای فقط ۴MB حافظه ی اصلی  با سرعت تنها ۳۳MHz میباشد که به وسیله ی اسلات GameBoyAdvance  که بر روی دستگاه است قابل ارتقاء میباشد ولی این ارتقاع اثر آنچنانی در بازدهی ندارد.
مقایسه : بدون شک دستگاه PSP در این بخش هم از رقیب خود با رم بسیار بالاتر و پرسرعت تر پیشی گرفته است.
 _______
۳- Storage ( حافظه ی جانبی و پشتیبانی های حافظه )
 
(PlayStation Portable (PSP
دستگاه PSP دارای حافظه ی داخلی معادل ۳۲ تا ۶۴ مگابایت در مدلهای معمولی و ۱۶GB  در مدل GO  است. یکی ازورودیهای حافظه ی دستگاه ،Flash Storage  است که از کارت های حافظه ی انحصاری سونی ،Memory Stick PRO Due که تا ۳۲GB حجم داشتند را پشتیبانی میکند.همچنین در مدل PSP GO به جای حافظه ی PRO Due از Memory Stick Micro  پشتیبانی میکند.
گفتنی است سیستم 
PSP  از نوع حافظه یFAT و FAT32  پشتیبانی میکند.
(UMD (Universal Media Disk نوعی فرمت دیسک ارائه شده توسط سونی است که اولین بار بر روی دستگاه PSP رونمایی شد و کلیه بازیهای این دستگاه با استفاده از این دیسک به فروش میرسیدند. این دیسک دارای حافظه ای بالغ بر ۹۰۰MG تک لایه و ۱٫۸GBدولایه است و از تمامی فرمتهای صوتی و تصویری پشتیبانی میکند.از مزایای این دیسک میتوان به ضد ضربه بودن آن به دلیل وجود داشتن یک لایه محافظ و از معایب آن استفاده محدود این فرمت فقط در PSP  و Read-Only بودن آن است.

Nintendo DS – 
این کنسول در دو مدل اولیه ی خود (DS,DS Liteعملا هیچگونه حافظه ی داخلی نداشت ولی قابلیت اضافه کردن چیپ های حافظه ی Flash Memory  را قادر بود تا این که در مدلهای DSi وDSi XL یک حافظه ی داخلی به حجم ۲۵۶MB در دستگاه تعبیه شد و اسلات پشتیبانی از کارتهای حافظه ی SD  نیز به دستگاه اضافه شد.در طول سالها،مدل های مختلفی از حافظه های جانبی برای این کنسول در نظر گرفته شد که فقط باعث سردرگمی مشتریان و بازیکنان شد.مشهورترین نوع این حافظه ها،N-Card (NAND Card) است که از ۱۲۸MG تا ۲GB در بازار موجود است.این کارت حافظه به دلیل استفاده از چیپ داخلی خود،دارای سرعتی به مراتب بیشتر از SD  کارتها است.
Nintendo DS Game Card ، نام کارت های حافظه ای هستند که بازیهای این کنسول بر روی آن عرضه میشود.این کارت ها نسخه ی کوچک شده ی کارتریچ های کنسول های قبلی نینتندو مانند Game Gear  و GameBoy  است و بین ۶۴MB تا ۴GB حجم دارند.البته بازی های DS  حجم های بسیار کمی داشتند و طبق یک بررسی در وب سایتIGN، بازی هایی که حجمی بیش از ۱۲۸MG  را داشتند ، سرعت انتقال فایل آنها و به نوعی بارگذاریشان از روی کارت ۲۵% افت دارد.
مقایسه : دستگاه PSP  همانطور که شاهد هستید از پشتیبانی خیلی بهتری در حافظه های جانبی نسبت به DS را داراست و با ارائه ی یک برند و فرمت خاص و ارائه ی آن در حجم های مختلف،و ارائه ی دیسک های پرسرعت UMD ، از تکنولوژی بسیار بهتر و بالاتری نسبت به DS داراست.پس برنده ی این بخش نیزPSP خواهد بود.
_______
۴-ارتباطات بی سیم (Wireless) 
 
(PlayStation Portable (PSP  
سیستم بی سیم دستگاه PSP  بسیار قوی و کارآمد بود از تکنولوژی Wireless LAN 802.11b استفاده میکرد.این سیستم امکان اتصال آنلاین به اینترنت و انجام بازی های آنلاین در شبکه ی PSN ،استفاده از wi-fi برای اجرای برنامه ی PS3 Remote (کنترل و اجرای منوی کاربریPS3  بر روی صفحه ی PSP) استفاده از سیستم های تلویزیونی منطقه و … را دارا بود.البته به لطف وجود شبکه ی منظم و یک پارچه ی PSN، در این دستگاه ما شاهد خدمات متنوع مانند فروش بازی، دانلود انواع برنامه های کاربردی و تم بودیم. به غیر از Wi-Fi،این کنسول دارای تکنولوژی Bluetoothنیز بوده است.
Nintendo DS :
سیستم بی سیم این دستگاه هم مانند  PSPهمان Wireless LAN 802.11b با یک سری امکانات محدودتر است.به وسیله ی این تکنولوژی بازیکنان امکان اتصال به اینترنت ، اتصال چندین دستگاه به هم در یک محدوده ی نزدیک به هم (کمتر از ۶۵ قدم) برای بازی آنلاین را خواهند داشت. همچنین دانلود بازی و دمو از سرویس Nintendo Channel نیز امکان پذیر بود.ولی سیستم آنلاینNintendoهیچوقت نظم ثابتی نداشته و در خیلی از مواقع ضعف خدمات در آن مشاهده میشد.
مقایسه : دستگاه PSPمطمئنا از نظر ارائه ی خدمات بی سیم بسیار وسیعتر کار کرد و به پشتوانه ی سیستم منظم PSNتوانست به عنوان یک کنسول دستی در مقابل Nintendo DS قد علم کنه و تجریه ای متفاوت را بر جای بگذارد.همچنین وجود Bluetooth در PSP خود گواهی دیگر بر برتر بودن این دستگاه در مقابلDS است.
_______
۵- صفحه ی نمایش و دوربین :
(PlayStation Portable (PSP  
کار ساخت صفحه نمایش های کنسولPSP برعهده ی کارخانه ی Sharpاست.صفحه نمایش LCD این کنسول ۴٫۳ اینچ اندازه دارد (که در مدل PSP GO  به ۳٫۸ اینچ کاهش پیدا کرد) و توانایی تشخیص ۱۶میلیون رنگ را داراست.نمایشگر PSP  شفافیت و وضوح بالایی دارد و میتواند انواع فرمتهای ویدئویی قوی مانند ۳GP,AVC  وWMV9 را اجرا کند.این صفحه نمایش قابلیت هایی مانند Touch Screen را ندارد.
دستگاه 
PSP  بر روی خود هیچ دوربینی ندارد ولی درسال ۲۰۰۶ شرکت سونی دوربین کوچک ۱٫۳ Mega pixel  به نام Chotto Shot را روانه ی بازار ژاپن کرد و یک سال بعد با نام تجاریGo!Cam  وارد بازار جهانی شد.این دوربین با کابل USB به PSP  متصل وبر روی این دستگاه سوار میشود.کاربردهای بسیار پایین دوربین فقط در تعداد انگشت شماری از بازیها و کیفیت پایین آن در ضبط ویدئو و عکس باعث استقبال بسیار کم دارندگان کنسول دستی سونی ازاین دوربین شد.
دوربین 
Go!Cam برای کنسول PSP
 


Nintendo DS :
این کنسول دارای ۲صفحه نمایش LCD با رزولوشن ۲۵۶ x 144  است و میتواند تنها ۲۶۲هزار رنگ را شناسایی کند. صفحه ی پایینی دستگاه قابلیت Touch Screen را دارد که به همراه یک قلم در بسیاری از بازیهای این کنسول استفاده میشود و کاربرد بسیاری دارد.
کنسول دستی 
DS  بر خلاف PSP در مدل های DSi به بعد خود ،دارای ۲ دوربین پشت و جلو VGA (0.3 Megapixel)است.این دو دوربین توانایی تشخیص چهره را نیز دارند و در بسیاری از بازیهای این کنسول مورد استفاده مفید واقع شدند.
مقایسه : خب ، رقابت در این بخش بیشتر بر سر کمیت است.سونی با اینکه در PSP صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت تری را ارائه داد ولی در مقابل DS  با دو صفحه نمایش کوچکتر و ضعیف تر کاربردهای زیادی را در بازیهای خود به نمایش گذاشت و به نوعی استفاده ی بهینه تری از این صفحه ها شد.درمورد دوربین هم سونی با ارائه ی دوربین جدا از کنسول هیچ حرفی در مقابل دو دوربین سرخود DS ندارد و یک نوع شکست تجاری محسوب میشود. برنده ی این بخش Nintendo DS است.

ب : عناوین عرضه شده و فروش کنسولها
(PlayStation Portable (PSP  
تاکنون بیش از ۷۴۰ عنوان مختلف از شرکتهای گوناگون بازی سازی بر روی کنسول PSP عرضه شده اند که از این میان میتوان به عناوین معروفی مثلFIFA,Final Fantasy,AceCombat,Metal Gear Solid,NeedFor Speed  و صدها عنوان دیگر اشاره کرد.همچینین سونی در عناوین انحصاری در این کنسول کم نذاشت و بازیهای مانندGod of war, Resistance: Retribution, loco roco ،LBP و بسیاری از بازیهای قدرتمند دیگر را منتشر کرد.فروش کلی دستگاه طبق آخرین آمار سال۲۰۱۱ منتشر شد،کنسول دستی سونی،PSP توانست در طول هفت سال،تعداد ۷۱٫۴ میلیون دستگاه فروش جهانی داشته است که هنوز هم با وجود کنسولهای دستی جدید مانند PSVita  و ۳DS باز هم به فروش خود در نقاط مختلف دنیا ادامه میدهد.پرفروش ترین عنوان منتشر شده ی PSP ،بازیMonster Hunter Freedom 3ساخته ی شرکت کپ کام بافروش کلی ۴٫۶ میلیون نسخه در تاریخ ۶ می ۲۰۱۱ است.
Monster Hunter Freedom 3پرفروش ترین بازی PSP
Nintendo DS :
کنسول دستی نینتندو DS  در سال ۲۰۰۴ عرضه شد و در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ کم کم در سراسر دنیا موجودیت پیدا کرد.از آن تاریخ تا به امروز نزدیک به ۱۱۵۰ عنوان مختلف برای این کنسول دستی عرضه شد که از معروفترین های آنها که کلید موفقیت و فروش این کنسول است میتوان به سری Mario و Zelda  اشاره کرد که سهم به سزایی در فروش خیره کننده ی این کنسول داشته اند.در کنار این بازی ها ، بازیهای بی شمار دیگری برای این کنسول عرضه شدند که دارای گیم پلی های بسیار خاصی بودند و تنها در این کنسول قابل مشاهده بود.سری Final Fantasy،Castelvania ،Proffesor Layton و سری Dragon Quest از دیگر بازی های مطرح این کنسول هستند.پرفروش ترین عنوان این کنسول بازی New Super Mario Bros در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۰ است که ۲۶٫۲۱ میلیون نسخه فروش داشت.
کنسول 
Nintendo DS  از سال ۲۰۰۴ تا به حال طبق آماری که در اواخر سال ۲۰۱۱ گرفته شد نزدیک به ۱۵۱میلیون دستگاه فروش داشته که پس از کنسول پرافتخار PlayStation 2  با ۱۵۵میلیون دستگاه ، در رده ی دوم پرفروش ترین کنسول تاریخ صنعت بازیهای ویدویی قرار دارد.
New Super Mario Bros پرفروش ترین بازی Nintendo DS
مقایسه : همانطور که خواندید و دیدید فروش کنسول Nintendo DS و همینطور عناوین پرتعداد آن توانست حریف سرسخت و قدرتمندش از نظر سخت افزاری را شکست دهد و در جایگاه اول فروش بین تمامی کنسولهای نسل هفتم قرار بگیرد.
______
ج : آمار فروش کنسول دستی PSP
کنسول دستی PSP به هیچ عنوان نه یک ضرر برای شرکت سونی بود و نه شکست.حداقل اگر پیروزی مقابل یگانه رقیب خود،Nintendo DSنداشت،شکستی هم بر پیکره ی آن وارد نیامد.شرکت سونی در حالی کنسول دستیPSVita را وارد بازار کرد که کنسول دستی PSP هنوز به فروش خود ادامه داد و میدهد.برطبق آماری که تا پایان سال مالی ۲۰۱۱ به دست آمده،کنسول دستیPSP تعداد ۷۲ میلیون دستگاه(۷۲,۷۹۱,۵۰۱ دستگاه) در سراسر جهان از سال ۲۰۰۴ که تاریخ عرضه ی آن بود،به فروش رساند که عدد بسیار قابل توجهی محسوب میشود.ولی این عدد افتخار آمیز در مقابل فروش ۱۵۱میلیون دستگاهی Nintendo DS در پایان سال مالی ۲۰۱۱ رنگ میبازد.رتبه ی اول فروش کنسول دستیPSP به کشور ژاپن اختصاص دارد که بیش از ۲۲میلیون دستگاه در وطن به فروش رفت ولی آمار قابل توجه به کشور آمریکا (در رده ی دوم)اختصاص دارد که فروش ۲۱ میلیون دستگاهی آن را نشان میدهد.
در کنار آمار فروش دستگاه،اگر نگاهی به آمار فروش UMD های PSP  بندازیم میبینیم که فروش نسبتا خوبی در آن شاهد هستیم،رقم ۲۹۸ میلیون عدد UMD گواه این قضیه خواهد بود.
به هر حال،اگر بخواهیم به فروش 
PSP به عنوان نتیجه برای شکست یا پیروزیPSP نگاه کنیم،میبینیم که PSP درست است مقابل رقیب هم وطن و قدر خودNintendo DS که سابقه ی بیشتری در کنسول های دستی دارد،رنگ باخت و نصف آن فروش کرد،ولی به عنوان یک کنسول دستی قدرتمند ظاهر شد و فروش خوبش نه تنها شکستی برای سونی محسوب نشد،بلکه راه را برای عرضه ی دستگاه بعدی یعنی PSVita باز کرد.مقایسه ی فروش PSP با DS مانند مقایسه ی فروش کنسول های قدرتمندPS3 و Xbox360 با Nintendo Wii خواهد بود.نه دستگاه Wii و نه Nintendo DS هیچ کدام از نظر سخت افزاری صلاحیت این را ندارند که به میان محصولات دیگر بیایند و این امر برای همه واضح است.

نتیجه گیری :
باید گفت رقابت کنسولهای دستی در نسل هفتم بین کیفیت و کمیت بوده است.کنسول دستی مانند 
PSP با قدرت سخت افزاری بالا در این نسل ظهور میکند و در نقطه ی مقابل Nintendo DS را مشاهده میکنیم که با تکیه بر تجربیات کهن ،کنسول دستی را روانه ی بازار میکند که شاید ۴/۱ قدرت PSP را دارا بوده است،ولی با ارائه ی بازیهایی بسیار متفاوت و مبتنی بر گیم پلی جذاب،مشتریان خود را جذب کرد و به فروش های خارق العاده ای دست پیدا کرد.بازیهایی مثل ماریو و زلدا نمادی از نینتندو هستند که در هر یک از کنسولهای نینتندو عامل محرک ان بوده اند.سونی که در این راه جوان بود توانست در نسل هقتم با ارائه ی کنسول دستی قدرتمند ثابت کند بازار کنسول های دستی توانایی و پتانسیل دستگاه های قدرتمند و بازیهایی با گرافیک بالا را دارد و توانست با کسب تجربیات فراوان در این نسل،کنسول بعدی خود، PSVita  را با قدمهایی استوارتر و قدرتمند تر عرضه کند تا شاید بتواند شکستی که در نسل قبل را متحمل شد،در نسل هشتم جبران کند.البته شرکت نینتندو هم با ارائه ی کنسول دستیNintendo 3DS باز هم ثابت کرد در نوآوری پیش قدم است و با ارائه ی فن آوری سه بعدی و امکانات بسیار در کنسول خود باز هم طرفداران خود را شیفته ی بازیهای خود کرد.باید دید در نسل هشتم،آیا سونی میتواند شکست نسل هفتم را جبران کند و این بار سکان دار کنسولهای دستی در نسل هشتم شود یا خیر…:: مرتبط با: اخبار PSP ,
:: برچسب‌ها: PSP یا Nintendo DS ؟ ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید. توجه کنید پاسخ نظرات، پس از تایید، در همین صفحه و در زیر نظر شما به نمایش گذاشته خواهد شد. اگر مایلید که پاسخ به ایمیل شما ارسال شود حتما این را در متن نظر خود ذکر کنید. همچنین اگر می خواهید به دیدگاه شما پاسخ داده شود، از علامت زدن گزینه "ارسال نظر خصوصی" پرهیز کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
مایلید مطالب سایت بیشتر در رابطه با PSV باشد یا PSP ؟


 در این وبلاگ سعی شده تا به تمامی نیاز های شما در رابطه با PS Vita و نسل قبلی آن PSP پاسخ داده شود.
سوالات، پیشنهادات و یا بازی های درخواستی خود را می توانید در بخش تماس با ما مطرح کنید یا به ایمیل mypsvworld@gmail.com ارسال کنید.
PSN ID مدیریت وبلاگ : sina_es_8718

مدیر وب سایت : سینا اسماعیلی
تمام حقوق این وب سایت متعلق به My PS Vita World می باشد   |   دالان ارتباطی ما و شما : mypsvworld@gmail.com